drizzle - en to tr translation catalogue (150 entries)

en: Synonym for `help'.
tr: `help' için eşanlamlı.

en: Clear command.
tr: Komutu temizle.

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
tr: Sunucuya yeniden bağlan. Seçimsel argümanlar db ve makine.

en: Set statement delimiter. NOTE: Takes the rest of the line as new delimiter.
tr: Ayraç belirleyin. NOT: Satırın geri kalanını yeni ayraç olarak alır.

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
tr: Drizzle sunucusuna emir gönder, sonuclari dikey olarak göster.

en: Exit drizzle. Same as quit.
tr: drizzle den çıkış.(quit)

en: Send command to drizzle server.
tr: Drizzle sunucusuna emir gönder.

en: Display this help.
tr: Bu yardımı göster.

en: Disable pager, print to stdout.
tr: Pager iptal edildi, stdout a yönlendirildi

en: Set PAGER [to_pager]. Print the query results via PAGER.
tr: PAGER [tp_pager] a ayarlandı. Sorgu sonuçlarını PAGER ile göster.

en: Print current command.
tr: Geçerli komutu yazdır.

en: Change your drizzle prompt.
tr: Drizzle uyarısını değiştir.

en: Quit drizzle.
tr: Drizzle'dan çık.

en: Rebuild completion hash.
tr: Tamamlama hashini tekrar oluştur.

en: Execute an SQL script file. Takes a file name as an argument.
tr: bir sql script dosyası çalıştır. Argüman olarak bir dosya adı alır.

en: Get status information from the server.
tr: Sunucuda durum bilgisi al.

en: Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
tr: Dış dosyayı [to_outfile] ayarla. Herşeyi verilen dışdosyanın sonuna ekle.

en: Use another database. Takes database name as argument.
tr: Başka veritabanı kullanınız.parametre olarak veri tabanının adını kullanır.

en: Show warnings after every statement.
tr: Her ifadeden sonra uyarı göster

en: Don't show warnings after every statement.
tr: Her ifadeden sonra uyarı gösterme

en: Displays this help and exit.
tr: Bu yardımı gösterir ve çıkar.

en: Don't use history file. Disable interactive behavior. (Enables --silent)
tr: Tarihçe dosyası kullanma. Etkileşimli davranışı devredışı bırak. ( sesiz modu devcreye alır )

en: Display column type information.
tr: Kolon tipi bilgisini göster

en: Preserve comments. Send comments to the server. The default is --skip-comments (discard comments), enable with --comments
tr: Yorumları koru.Yorumları sunucuya gönder. Öntanımlı değeri --skip-comments tir(yorumları yoksay), --comments işe etkinleştirilir.

en: Use compression in server/client protocol.
tr: Sunucu / istemci protokolünde sıkıştırma kullan

en: Print the output of a query (rows) vertically.
tr: Sorgu sonuçlarını (satırları) dikey olarak yazdır

en: Continue even if we get an sql error.
tr: Sql hatası verse de devam et.

en: Turn off beep on error.
tr: Hatada sesli uyarıyı kapat.

en: Don't write column names in results. WARNING: -N is deprecated, use long version of this options instead.
tr: Sonuçlarda kolon adlarını yazdırma. UYARI: -N eski bir seçenek, yerine bu seçeneğin uzun şeklini kullanın

en: Change the value of a variable. Please note that this option is deprecated; you can set variables directly with --variable-name=value.
tr: Değişkenin değerini değiştir. Bu seçenek eski bir seçenek, bunun yerine değişkenleri direk --variable-name=değer kullanarak atayabilirsiniz.

en: Output in table format.
tr: Tablo biçiminde çıkart.

en: Only allow UPDATE and DELETE that uses keys.
tr: Sadece anahtar kullananlara yükleme ve indirme izni ver

en: Synonym for option --safe-updates, -U.
tr: --safe updates seçeneği için kısaltma, -U.

en: Output version information and exit.
tr: Sürüm bilgisini ver ve çık.

en: Refuse client connecting to server if it uses old (pre-4.1.1) protocol
tr: Sunucuya bağlanmak için eski tip protokol (pre-4.1.1) kullanan istemcileri reddet

en: Number of lines before each import progress report.
tr: Girdi ilerleme raporundan önceki satır sayısı.

en: Ping the server to check if it's alive.
tr: Sunucunun açık olduğunu anlamak için ping at.

en: Automatically switch to vertical output mode if the result is wider than the terminal width.
tr: Eğer sonuç terminal genişliğinden daha genişse, otomatik olarak dikey çıktı moduna geç.

en: Database to use.
tr: Kullanılacak veritabanı.

en: (not used)
tr: (kullanılmadı)

en: Delimiter to be used.
tr: Kullanılacak ayraç

en: Execute command and quit. (Disables --force and history file)
tr: Komutu çalıştır ve çık. ( --force ve geçmiş dosyasını devredışı bırakır )

en: Flush buffer after each query.
tr: Her sorguda tamponu temizle

en: Ignore SIGINT (CTRL-C)
tr: Yoksay SIGINT (CTRL-C)

en: Only update the default database. This is useful for skipping updates to other database in the update log.
tr: Sadece öntanımlı veritabanını güncelle. Bu güncelleme logunda diğer vertabanlarına olan güncellemeleri atlamak için kullnışlı bir yoldur.

en: Set the drizzle prompt to this value.
tr: Drizlle imlecine bu değeri ata

en: Don't cache result, print it row by row. This may slow down the server if the output is suspended. Doesn't use history file.
tr: Sonucu kaydetme, tek tek yazdır. Eğer çıkış yarıda kesilirse bu sunucuyu yavaşlatabilir. Geçmiş dosyasını kullanmaz.

en: Write fields without conversion. Used with --batch.
tr: Alanları çevirmeden yazdır. --batcj ile birlikte kullanılır

en: Be more silent. Print results with a tab as separator, each row on new line.
tr: Daha sessiz ol. Sonuçları her satır yeni bir satırda olacak şekilde, ayraç olarak tab kullanarak yazdır,

en: Number of seconds before connection timeout.
tr: Bağlantının zaman aşımna uğraması için gereken saniye sayısı.

en: Max length of input line
tr: Komut için maksimum uzunluk

en: Automatic limit for SELECT when using --safe-updates
tr: --safe-updates kullanırken SELECT için otomatik limit.

en: Automatic limit for rows in a join when using --safe-updates
tr: --safe-updates kullanırken satırları birleştirmek için otomatik limit.

en: Password to use when connecting to server. If password is not given it's asked from the tty.
tr: Sunucuya bağlanırken kullanılacak olan şifre. Eğer şifre verilmezse tty tarafından sorulacaktır.

en: User for login if not current user.
tr: Eğer şu anki kullanıcı değilse login olacak kullanıcı

en: Memory allocation error while constructing initial prompt. Aborting.
tr: Başlartılırken hafıza ayırma problemi. İptal ediliyor

en: DELIMITER cannot contain a backslash character
tr: AYRAÇ ters slash karakteri içeremez

en: Reading history-file %s
tr: Geçmiş dosyası %s okunuyor

en: Couldn't allocate memory for temp histfile!
tr: Geçici geçmiş komutlar dosyası için hafıza ayırlamıyor.

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
tr: Yardım için 'help;' ya da '\h' yazın. Önbelleği temizlemek için '\c' yazın.

en: Writing history-file %s
tr: %s geçmiş dosyası yazılıyor

en: Aborted
tr: Vazgeçildi

en: Bye
tr: Hoşçakal

en: Query aborted by Ctrl+C
tr: Sorgu Ctrl+C ile iptal edildi

en: Processing line: %<PRIu32>
tr: İşlediği satır: %<PRIu32>

en: Unknown command:
tr: Bilinmeyen komut:

en: No connection. Trying to reconnect...
tr: Bağlantı yok. Tekrar bağlanılıyor...

en: Can't connect to the server
tr: Sunucuya bağlanılamıyor

en: List of all Drizzle commands:
tr: Tüm drizzle komutlarının listesi:

en: No query specified
tr: Sorgu belirtilmedi

en: Empty set
tr: Boş küme

en: %ld row in set | %ld rows in set
tr[0]: Kümede %ld satır

en: Query OK
tr: Sorgu bitti

en: Query OK, %ld row affected | Query OK, %ld rows affected
tr[0]: Sorgu bitti %ld satır etkilendi

en: ERROR
tr: HATA

en: Got errno %d on write
tr: Yazarken %d numaralı hata oluştu

en: %s: You must use option --tab with --fields-...
tr: %s: --tab seçeneğini --fields-... seçeneği ile birlikte kullanamalısınız

en: %s: You can't use --single-transaction and --lock-all-tables at the same time.
tr: %s: --single-transaction ve --lock-all-tables aynı anda kullanılamaz.

en: %s: You can't use ..enclosed.. and ..optionally-enclosed.. at the same time.
tr: %s: ...enclosed... ve ...optionally-enclosed... aynı anda kullanılamaz.

en: %s: --databases or --all-databases can't be used with --tab.
tr: %s: --databases ya da --all-databases --tab ile kullanılamaz.

en: Number of rows before each output progress report (requires --verbose).
tr: Çıktı ilerleme raporundan önceki satır sayısı (--verbose gerektirir)

en: Dumps definitions and data from a Drizzle database server
tr: Drizzle veritabanı sunucusundan tanımları ve veriyi indiriyor.

en: Usage: %s [OPTIONS] database [tables]
tr: Kullanımı: %s [OPTIONS] database [tables]

en: OR     %s [OPTIONS] --databases [OPTIONS] DB1 [DB2 DB3...]
tr: OR %s [OPTIONS] --databases [OPTIONS] DB1 [DB2 DB3...]

en: OR     %s [OPTIONS] --all-databases [OPTIONS]
tr: OR %s [OPTIONS] --all-databases [OPTIONS]

en: Value supplied for port is not valid.
tr: Port için verilen değer geçersiz.

en: Illegal use of option --ignore-table=<database>.<table>
tr: --ignore-table=<veritabanı>.<tablo> seçeneğinin yanlış kullanımı

en: Out of memory
tr: Yetersiz bellek

en: Aborting
tr: Vazgeçiliyor

en: Display this help and exit.
tr: Bu yardımı göster ve çık.

en: Directory for plugins.
tr: Eklentiler klasörü

en: Path to the database root.
tr: Veritabanı kökünün yolu.

en: Set the default time zone.
tr: Öntanımlı zaman dilimini ayarla

en: (IGNORED)
tr: (YOKSAYILDI)

en: Enable symbolic link support.
tr: Sembolik link desteğini etkinleştir.

en: Path for temporary files.
tr: Geçici dosyalar için yol

en: Usage: %s [OPTIONS]
tr: Kullanımı: %s [OPTIONS]

en: Unknown error %d
tr: Bilinmeyen hata %d

en: NO
tr: HAYIR

en: YES
tr: EVET

en: Can't create file '%-.200s' (errno: %d)
tr: Dosya yaratılamıyor '%-.200s' (errno: %d)

en: Can't create database '%-.192s' (errno: %d)
tr: '%-.192s' veritabanı oluşturulamıyor (errno: %d)

en: Can't create database '%-.192s'; database exists
tr: '%-.192s' veritabanı oluşturulamıyor; veritabanı mevcut

en: Error on delete of '%-.192s' (errno: %d)
tr: '%-.192s' silinirken hata oluştu (errno: %d)

en: Can't lock file (errno: %d)
tr: Dosya kilitlenemedi (errno: %d)

en: Can't open file: '%-.200s' (errno: %d)
tr: Dosya açılamıyor: '%-.200s' (errno: %d)

en: Can't find file: '%-.200s' (errno: %d)
tr: Dosya bulunamıyor: '%-.200s' (errno: %d)

en: Error on close of '%-.192s' (errno: %d)
tr: '%-.192s' kapatılırken hata oluştu (errno: %d)

en: Error reading file '%-.200s' (errno: %d)
tr: '%-.200s' dosyası okuma hatası (errno: %d)

en: Table '%-.192s' is read only
tr: '%-.192s' tablosu salt okunur

en: Too many connections
tr: Birden fazla bağlantı

en: No database selected
tr: Veritabanı seçilmedi

en: Unknown command
tr: Bilinmeyen komut

en: Unknown database '%-.192s'
tr: Bilinmeyen veritabanı '%-.192s'

en: Table '%-.192s' already exists
tr: '%-.192s' tablosu zaten mevcut

en: Unknown table '%-.100s'
tr: Bilinmeyen tablo '%-.100s'

en: Unknown column '%-.192s' in '%-.192s'
tr: '%-.192s' içinde bilinmeyen sütun '%-.192s'

en: Identifier name '%-.100s' is too long
tr: '%-.100s' tanımlayıcı adı çok uzun

en: Invalid default value for '%-.192s'
tr: '%-.192s' için geçersiz varsayılan değeri

en: File '%-.200s' already exists
tr: '%-.200s' dosyası zaten mevcut

en: No tables used
tr: Tablo kullanılmadı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown procedure '%-.192s'
tr: Bilinmeyen işlem '%-.192s'

en: Column '%-.192s' specified twice
tr: '%-.192s' sütunu iki kere belirtildi

en: Invalid use of group function
tr: Geçersiz grup fonksiyon kullanımı

en: A table must have at least 1 column
tr: Tabloda en az 1 sütun olmalı

en: Too many columns
tr: Çok fazla sütun

en: Table '%-.192s.%-.192s' doesn't exist
tr: '%-.192s.%-.192s' tablosu mevcut değil

en: Incorrect column name '%-.100s'
tr: Hatalı sütun adı '%-.100s'

en: Can't open table
tr: Tablo açılamıyor

en: ZLIB: Not enough memory
tr: ZLIB: Yetersiz bellek

en: ZLIB: Input data corrupted
tr: ZLIB: Girdi verisi hasarlı

en: Unknown or incorrect time zone: '%-.64s'
tr: Bilinmeyen veya hatalı zaman bölgesi: '%-.64s'

en: %s %s does not exist
tr: %s %s mevcut değil

en: Incorrect %-.32s value: '%-.128s'
tr: Hatalı %-.32s değeri: '%-.128s'

en: Corrupt or invalid table definition: %s
tr: Hasarlı veya geçersiz tablo tanımı: %s

en: Schema does not exist: %s
tr: Şema mevcut değil: %s

en: Can't change size of file (Errcode: %d)
tr: Dosyanın boyutu değiştirilemiyor (Errcode: %d)

en: Can't create directory '%s' (Errcode: %d)
tr: '%s' dizini oluşturulamıyor (Errcode: %d)

en: Data directory %s does not exist
tr: %s veri dizini mevcut değil

en: Cannot open file: %s
tr: Dosya açılamıyor: %s

en: Usage: %s TRANSACTION_LOG
tr: Kullanımı: %s TRANSACTION_LOG

en: Out of memory.
tr: Yetersiz bellek.

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Info:
tr: Bilgi:

en: WARNING
tr: UYARI

en: Could not add Function!
tr: Fonksiyon eklenemedi!

en: Default database to use.
tr: Kullanılacak varsayılan veritabanı.

en: Buffer length.
tr: Arabellek uzunluğu.

en: Unknown Drizzle error
tr: Bilinmeyen Drizzle hatası
