drizzle - en to ro translation catalogue (54 entries)

en: Synonym for `help'.
ro: ajutor

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
ro: Reconectare la server. Parametri opționali sunt db și host.

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
ro: Trimite comanda serverului drizzle, afiseaza rezultatele vertical.

en: Send command to drizzle server.
ro: Trimite comanda catre serverul drizzle.

en: Display this help.
ro: Afiseaza acest mesaj de ajutor.

en: Don't write into outfile.
ro: Nu scrie in fisierul de iesire.

en: Print current command.
ro: Afiseaza comanda curenta.

en: Quit drizzle.
ro: Iesi din drizzle.

en: Execute an SQL script file. Takes a file name as an argument.
ro: Executa un fisier SQL. Primeste numele fisierului ca argument.

en: Get status information from the server.
ro: Cere informatii de stare de la server.

en: Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
ro: Seteaza fisierul de iesire [to_outfile]. Adauga totul la sfarsitul fisierului specificat.

en: Use another database. Takes database name as argument.
ro: Foloseste alta baza de date. Primeste numele bazei de date ca argument.

en: Show warnings after every statement.
ro: Afiseaza avertismente dupa fiecare declaratie.

en: Don't show warnings after every statement.
ro: Nu afisa avertismente dupa fiecare declaratie.

en: Welcome to the Drizzle client..  Commands end with ; or \g.
ro: Bun venit la clientul Drizzle.. Comenzile se termina cu ; sau \g.

en: Your Drizzle connection id is %u
    Server version: %s
ro: Identificatorul conexiunii Drizzle este %u
    Versiunea serverului: %s

en: Reading history-file %s
ro: Citesc fisierul istoric %s

en: Couldn't allocate memory for temp histfile!
ro: Nu am putut aloca memorie pentru acest fisier de istoric temporar!

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
ro: Scrieti 'help;' sau '\h' pentru ajutor. Scrieti '\c' pentru a goli tamponul.

en: Writing history-file %s
ro: Scrie fisierul de istoric %s

en: Aborted
ro: Anulat

en: Bye
ro: La revedere

en: Query aborted by Ctrl+C
ro: Cerere abandonata prin Ctrl+C

en: Display this help and exit.
ro: Afiseaza acest mesaj de ajutor si iesi.

en: Synonym for -?
ro: Sinonim cu  -?

en: Automatically switch to vertical output mode if the result is wider than the terminal width.
ro: Afiseaza datele vertical daca dimensiunea rezultatelor este mai mare decat dimensiunea terminalului.

en: Display column type information.
ro: Afiseaza tipul de coloana.

en: Use compression in server/client protocol.
ro: Foloseste compresia in protocolul server/client.

en: Check memory and open file usage at exit .
ro: Verifică memoria și utilizarea fișierului deschis la ieșire.

en: Database to use.
ro: Baza de date folosita.

en: (not used)
ro: (neutilizat)

en: Delimiter to be used.
ro: Delimitator folosit.

en: Execute command and quit. (Disables --force and history file)
ro: Executa comanda si termina. (Dezactiveaza --force si fisierul de inregistrare)

en: Print the output of a query (rows) vertically.
ro: Afiseaza vertical rezultatul unei interogari (linii).

en: Continue even if we get an sql error.
ro: Continua chiar daca se obtine o eroare sql.

en: Ignore space after function names.
ro: Ignora caracterele spatiu aflate dupa numele de functii.

en: Enable/disable LOAD DATA LOCAL INFILE.
ro: Activeaza/dezactiveaza LOAD DATA LOCAL INFILE.

en: Turn off beep on error.
ro: Dezactiveaza sunetul de alarma in caz de eroare.

en: Connect to host.
ro: Conectare la gazda.

en: Write line numbers for errors.
ro: Afiseaza numarul liniei pentru erori.

en: Flush buffer after each query.
ro: Goleste buffer-ul dupa fiecare intorogare.

en: Ignore SIGINT (CTRL-C)
ro: Ignora SIGINT (CTRL-C)

en: Output in table format.
ro: Afisare in format tabelar.

en: Only allow UPDATE and DELETE that uses keys.
ro: Accepta numai UPDATE si DELETE care contin chei.

en: Max length of input line
ro: Lungimea maxima a liniei de intrare.

en: Usage: %s [OPTIONS] [database]
ro: Utilizare: %s [OPTIUNI] [baza de date]

en: Can't connect to the server
ro: Nu se poate realiza conexiunea la server

en: No query specified
ro: Nu a fost specificata nici o interogare

en: %s  Ver %s Distrib %s, for %s (%s)
ro: %s  Vers %s Distrib %s, pentru %s (%s)

en: By Igor Romanenko, Monty, Jani & Sinisa
ro: De Igor Romanenko, Monty, Jani & Sinisa

en: For more options, use %s --help
ro: Pentru mai multe optiuni, foloseste %s --help

en: Input filename too long: %s
ro: Numele fisierului de intrare este prea lung: %s

en: Couldn't allocate memory
ro: Nu se poate aloca memoria

en: Set the default character set.
ro: Stabileste setul de caractere implicit.
