drizzle - en to he translation catalogue (19 entries)

en: Synonym for `help'.
he: עזרה

en: Clear command.
he: פקודת נקה

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
he: מתחבר שוב לשרת. פרמטרים אופציונלים: מארח וקובץ נתונים

en: Exit drizzle. Same as quit.
he: יציאה מ drizzle. כמו סגירה.

en: Send command to drizzle server.
he: שלח פקודה לשרת drizzle.

en: Display this help.
he: הצג עזרה זו.

en: Don't write into outfile.
he: אל תרשום לקובץ חיצוני.

en: Print current command.
he: הדפס פקודה נוכחית.

en: Quit drizzle.
he: צא מדריזל.

en: Get status information from the server.
he: קבל פרוט סטטוס מהשרת.

en: Show warnings after every statement.
he: הצג התראות אחר כל פקודה

en: Don't show warnings after every statement.
he: אל תציג התראות אחר כל פקודה

en: Displays this help and exit.
he: הצג עזרה זו וצא.

en: Continue even if we get an sql error.
he: המשך גם אם נקבל הודעת שגיאה לגבי ה SQL

en: Ping the server to check if it's alive.
he: בצע פינג לשרת כדי לוודא את קיומו.

en: (not used)
he: (לא בשימוש)

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
he: הקלד 'help' לעזרה. הקלד 'c\' לרוקן את זיכרון הזמני

en: Aborted
he: בוטל

en: Bye
he: להתראות
