drizzle - en to mr translation catalogue (11 entries)

en: Synonym for `help'.
mr: 'मदत' चा पर्यायी शब्द

en: Clear command.
mr: आज्ञा खोडा.

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
mr: सर्वर ला परत 'कनेक्ट' करा. 'डेटाबेस' अथवा 'होस्ट' हे वैकल्पिक पर्याय आहेत.

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
mr: ड्रीझल सर्वर ला आज्ञा पाठवा, निकाल उभे दाखवा.

en: Exit drizzle. Same as quit.
mr: बाहेर पडा.

en: Send command to drizzle server.
mr: ड्रीझल सर्वर ला आज्ञा पाठवा.

en: Display this help.
mr: ही मदत दाखवा.

en: Don't write into outfile.
mr: outfile मध्ये लिहु नका.

en: Change your drizzle prompt.
mr: तुमचा  ड्रीझल प्रॉम्प्ट बदला

en: Quit drizzle.
mr: ड्रीझल बंद करा.

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
mr: मदत हवी असल्यास 'help; ' अथवा '\h' टाईप करा.  बफर रिकामा करण्या साठी  '\c' टाईप करा.
