drizzle - en to id translation catalogue (11 entries)

en: Clear command.
id: bersihkan perintah

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
id: Sambungkan kembali ke server. Arguman tambahan adalah db dan host

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
id: Kirimkan perintah ke Server Drizzle, tampilkan hasil secara vertikal

en: Exit drizzle. Same as quit.
id: Keluar dari Drizzle.

en: Send command to drizzle server.
id: Kirimkan perintah ke Server Drizzle

en: Display this help.
id: Tampilkan halaman bantuan ini

en: Writing history-file %s
id: Menulis riwayat-berkas %s

en: Aborted
id: Dibatalkan

en: Enable automatic rehashing. One doesn't need to use 'rehash' to get table and field completion, but startup and reconnecting may take a longer time. Disable with --disable-auto-rehash.
id: Aktifkan pengacakan otomatis. Satu yang tidak diperlukan dalam penggunaan 'rehash' untuk mendapatkan tabel dan

en: Display column type information.
id: Tampilkan kolom tipe informasi

en: Ignore SIGINT (CTRL-C)
id: Abaikan SIGINT (CTRL-C)
