drizzle - en to sv translation catalogue (82 entries)

en: Synonym for `help'.
sv: Synonym för 'hjälp'.

en: Clear command.
sv: Rensa funktion

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
sv: Återanslut till servern. Valfri information at ange är db och host.

en: Set statement delimiter. NOTE: Takes the rest of the line as new delimiter.
sv: Ange hur kommandon skall omslutas. OBS: Resten av raden används.

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
sv: Skicka anrop till drizzle server, visa resultatet vertikalt.

en: Exit drizzle. Same as quit.
sv: Avsluta drizzle. Samma som stäng

en: Send command to drizzle server.
sv: Skicka anrop till drizzle server.

en: Display this help.
sv: Visa denna hjälp.

en: Disable pager, print to stdout.
sv: Inaktivera pager, skriv till stdout

en: Don't write into outfile.
sv: Skriv inte till utfil

en: Set PAGER [to_pager]. Print the query results via PAGER.
sv: Ange PAGER [till_pager]. Skicka frågans resultat till PAGER

en: Print current command.
sv: Visa aktuellt anrop

en: Change your drizzle prompt.
sv: Ändra din drizzle prompt.

en: Quit drizzle.
sv: Avsluta drizzle.

en: Rebuild completion hash.
sv: Återskapa 'completion' hash

en: Execute an SQL script file. Takes a file name as an argument.
sv: Kör en SQL skript fil. Ange filnamn som argument.

en: Get status information from the server.
sv: Hämta status information från servern.

en: Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
sv: Ange outfile [to_outfile]. Skriv allt löpande till given outfile.

en: Use another database. Takes database name as argument.
sv: Använd en annan database. Ange databasnamn som argument.

en: Show warnings after every statement.
sv: Visa varningar efter varje sats

en: Don't show warnings after every statement.
sv: Visa inte varningar efter varje sats

en: Welcome to the Drizzle client..  Commands end with ; or \g.
sv: Välkommen till Drizzle klienten.. Kommandon slutar med ; eller \g

en: Reading history-file %s
sv: Läser från historiefil %s

en: Couldn't allocate memory for temp histfile!
sv: Kunde inte allokera minne för en temporär historiefil!

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
sv: Skriv 'help;' eller '\h' för hjälp. Skriv '\c' för att tömma bufferten.

en: Writing history-file %s
sv: Skriver historie-fil %s

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Bye
sv: Hej då

en: Query aborted by Ctrl+C
sv: Fråga avbruten med Ctrl+C

en: Display this help and exit.
sv: Visa den här hjälpen och avsluta.

en: Synonym for -?
sv: Synonym för -?

en: Automatically switch to vertical output mode if the result is wider than the terminal width.
sv: Byt automatiskt till vertikal utskrift om resultatet är bredare än terminalens bredd.

en: Don't use history file. Disable interactive behavior. (Enables --silent)
sv: Använd inte historiefil. Avaktivera interaktivt läge. (Aktiverar --silent)

en: Display column type information.
sv: Visa information om kolumntypen

en: Use compression in server/client protocol.
sv: Använd komprimering i server/klient-protokollet

en: Database to use.
sv: Databas att använda

en: (not used)
sv: (inte andvänd)

en: Delimiter to be used.
sv: Avskiljare att använda

en: Execute command and quit. (Disables --force and history file)
sv: Utför kommando och avsluta. (Avaktiverar --force och historiefil)

en: Print the output of a query (rows) vertically.
sv: Visa resultatet av en fråga (rader) vertikalt.

en: Continue even if we get an sql error.
sv: Fortsätt även om vi får ett SQL fel.

en: Enable named commands. Named commands mean this program's internal commands; see drizzle> help . When enabled, the named commands can be used from any line of the query, otherwise only from the first line, before an enter. Disable with --disable-named-commands. This option is disabled by default.
sv: Aktivera namngivna kommandon. Programmets interna kommndon är namngivna kommandon; se dirzzle > hjälp. När namngivna kommandon är aktiverade, kan de användas från vilken rad som helst i en fråga. Är inte namngivna kommandon aktiverat kan det endast användas från första raden i en fråga, före enter. Avaktivera namngivna kommandon med --disable-named-commands. Detta val är avaktiverat i grundinställningarna.

en: Ignore space after function names.
sv: Ignorera mellanrum efter funktionsnamn.

en: Enable/disable LOAD DATA LOCAL INFILE.
sv: Slå på/stäng av LOAD DATA LOCAL INFILE.

en: Turn off beep on error.
sv: Stäng av pip vid fel

en: Connect to host.
sv: Anslut till värddator

en: Write line numbers for errors.
sv: Skriv radnummer för felmeddelanden

en: Flush buffer after each query.
sv: Töm bufferten efter varje fråga.

en: Write column names in results.
sv: Skriv kolumnnamn i resultaten.

en: Don't write column names in results. WARNING: -N is deprecated, use long version of this options instead.
sv: Skriv inte ut kolumnernas namn i resultatet. VARNING: -N är föråldrad, använd lång version av detta alternativ istället.

en: Change the value of a variable. Please note that this option is deprecated; you can set variables directly with --variable-name=value.
sv: Ändra värdet på en variabel. Notera att detta val är föråldrat; du kan sätta värdet på variabeln direkt med --variable-name=värde.

en: Ignore SIGINT (CTRL-C)
sv: Ignorera SIGINT (CTRL-C)

en: Only update the default database. This is useful for skipping updates to other database in the update log.
sv: Uppdatera endast standarddatabasen. Använd för att hoppa över uppdateringar av andra databaser i uppdateringsloggen.

en: Password to use when connecting to server. If password is not given it's asked from the tty.
sv: Lösenord att använda vid anslutning till värddator. Om inget lösenord anges efterfrågas det från terminalen.

en: built-in default
sv: Inbyggt standardvärde

en: Set the drizzle prompt to this value.
sv: Sätt drizzle-prompten till detta värde.

en: Don't cache result, print it row by row. This may slow down the server if the output is suspended. Doesn't use history file.
sv: Använd inte cacheminnet för resultatet, skriv ut det rad för rad. Detta kan sakta ner värddatorn om utskriften är uppskjuten. Använder inte historiefil.

en: Write fields without conversion. Used with --batch.
sv: Skriv fält utan omvandling. Används tillsammans med --batch.

en: Reconnect if the connection is lost. Disable with --disable-reconnect. This option is enabled by default.
sv: Återanslut om anslutningen bryts. Avaktivera med --disable-reconnect. Denna funktion används som standard.

en: Shutdown the server.
sv: Stäng av servern

en: Output in table format.
sv: Utskrift i tabellformat.

en: Disable outfile. See interactive help (\h) also. WARNING: option deprecated; use --disable-tee instead
sv: Avaktivera utfil. Se även interaktiv hjälp (\h). VARNING: detta val är föråldrat; använd --disable-tee istället.

en: User for login if not current user.
sv: Användare för inloggning om inte nuvarande användare.

en: Only allow UPDATE and DELETE that uses keys.
sv: Tillåt endast UPDATE och DELETE där nycklar används.

en: Synonym for option --safe-updates, -U.
sv: Synonym för valet --safe-updates, -U.

en: Write more. (-v -v -v gives the table output format).
sv: Skriv ut mer. (-v -v -v ger utskrift i tabellformat).

en: Output version information and exit.
sv: Skriv ut information om version och avsluta.

en: Wait and retry if connection is down.
sv: Vänta och försök igen om anslutningen avbryts.

en: Number of seconds before connection timeout.
sv: Antal sekunder innan anslutningsförsöket avbryts.

en: Automatic limit for SELECT when using --safe-updates
sv: Automatisk gräns för SELECT vid användning av --safe-updates

en: Refuse client connecting to server if it uses old (pre-4.1.1) protocol
sv: Neka klientanslutning till värddator om klienten använder ett gammalt (före version 4.1.1) protokoll.

en: DELIMITER cannot contain a backslash character
sv: AVGRÄNSARE kan inte innehålla omvänt snedstreck

en: WARNING: option deprecated; use --disable-tee instead.
sv: VARNING: valmöjligheten är föråldrad; använd --disable-tee istället.

en: WARNING: option deprecated; use --disable-pager instead.
sv: VARNING: valmöjligheten är föråldrad; använd --disable-pager istället.

en: WARNING: --server-arg option not supported in this configuration.
sv: VARNING: valmöjligheten --server-arg stöds inte i denna konfiguration.

en: Value supplied for port is not valid.
sv: Portnummer angett är inte korrekt

en: No connection. Trying to reconnect...
sv: Ingen anslutning. Försöker att återansluta...

en: No query specified
sv: Ingen fråga angiven

en: Ignoring query to other database
sv: Hoppar över fråga till annan databas

en: Empty set
sv: Tom mängd

en: Unknown Drizzle error
sv: Okänt Drizzle fel

en: Can't create interrupt-thread (error %d, errno: %d)
sv: Kan inte skapa  trådavbrott (error %d, errno: %d)
