drizzle - en to ar translation catalogue (17 entries)

en: Synonym for `help'.
ar: مرادف لـ `المساعدة'.

en: Clear command.
ar: إمسح الأمر.

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
ar: إعادة الإتصال بالخادم. الوسائط الإختيارية هي لقاعدة البيانات والمضيف .

en: Set statement delimiter. NOTE: Takes the rest of the line as new delimiter.
ar: تعيين بيان محدد. ملاحظة : تحيط بقية الخط الجديد على النحو المحدد

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
ar: إرسال الأمر إلى ملقم drizzle . وعرض النتيجة عمودياً.

en: Exit drizzle. Same as quit.
ar: أنهاء دريزل ,مثل الخروج

en: Send command to drizzle server.
ar: إرسال الأمر إلى سيرفر drizzle .

en: Display this help.
ar: إظهار هذه المساعدة.

en: Don't write into outfile.
ar: لا تكتب في الملف الخارج .

en: Print current command.
ar: إطبع الأمر الحالي.

en: Quit drizzle.
ar: خروج من دريزّل

en: Get status information from the server.
ar: جلب معلومات الحالة من الخادم.

en: Show warnings after every statement.
ar: اعرض التحذيرات بعد كل تصريح .

en: Continue even if we get an sql error.
ar: تابع الحدث اذا حصل خطاء في sql.

en: Aborted
ar: إحباط

en: Bye
ar: وداعاً

en: Can't connect to the server
ar: لا يمكن الإتصال بقاعدة البيانات
