drizzle - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Synonym for `help'.
uk: Синонім для "help".

en: Send command to drizzle server.
uk: Надіслати команду до серверу drizzle.

en: Display this help.
uk: Показати цю довідку.

en: Print current command.
uk: Роздрукувати поточну команду.

en: Change your drizzle prompt.
uk: Змінити запрошення drizzle.

en: Quit drizzle.
uk: Покинути drizzle.

en: Execute an SQL script file. Takes a file name as an argument.
uk: Виконати SQL скрипт. Приймає ім'я файлу як аргумент.

en: Displays this help and exit.
uk: Показати цю довідку та вийти.

en: Synonym for option --safe-updates, -U.
uk: Синонім для --safe-updates, -U.

en: Flush buffer after each query.
uk: Скидати буфер після кожного запиту.

en: Ignore SIGINT (CTRL-C)
uk: Ігнорувати SIGINT (CTRL-C)

en: Set the drizzle prompt to this value.
uk: Використовувати це як запрошення drizzle.

en: Shutdown the server
uk: Вимкнути сервер.

en: Enable transaction log
uk: Увімкнути журнал транзакцій
