drizzle - en to da translation catalogue (28 entries)

en: Synonym for `help'.
da: Synonym for »hjælp«.

en: Clear command.
da: Ryd kommando.

en: Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
da: Genforbind til serveren. Yderligere argumenter er db og host.

en: Send command to drizzle server, display result vertically.
da: Send kommando til drizzle server, vis resultat vertikalt.

en: Exit drizzle. Same as quit.
da: Afslut drizzle. Det samme som forlad.

en: Send command to drizzle server.
da: Send kommando til drizzle server.

en: Display this help.
da: Vis denne hjælp.

en: Don't write into outfile.
da: Skriv ikke til uddatafil.

en: Print current command.
da: Udskriv aktuel kommando.

en: Quit drizzle.
da: Afslut drizzle.

en: Execute an SQL script file. Takes a file name as an argument.
da: Udfør en SQL-skriptfil. Bruger et filnavn som et argument.

en: Get status information from the server.
da: Indhent statusinformation fra serveren.

en: Show warnings after every statement.
da: Vis advarsler efter hver udsagn.

en: Don't show warnings after every statement.
da: Vis ikke advarsler efter hver udsagn.

en: Display column type information.
da: Vis typeinformation for kolonne.

en: Preserve comments. Send comments to the server. The default is --skip-comments (discard comments), enable with --comments
da: Bevar bemærkninger. Send bemærkninger til serveren. Standard er --skip-comments (slet bemærkninger), slå til med --comments

en: Print the output of a query (rows) vertically.
da: Udskriv uddata for en forespørgsel (rækker) vertikalt.

en: Continue even if we get an sql error.
da: Fortsæt selv om vi får en sql-fejl.

en: Database to use.
da: Database der skal anvendes.

en: (not used)
da: (Ikke anvendt)

en: Execute command and quit. (Disables --force and history file)
da: Udfør kommando og afslut. (Slår --force og historiefil fra)

en: Reading history-file %s
da: Læser historiefil %s

en: Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
da: Tast »help;« eller »\h« for hjælp. Tast »\c« for at rydde buffer.

en: Writing history-file %s
da: Skriver historiefil %s

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Bye
da: Hej

en: Query aborted by Ctrl+C
da: Forespørgsel afbrudt af Ctrl+C

en: Display this help and exit.
da: Vis denne hjælp og afslut.
